Bezpečnostné vložky ("fabky")

Bezpečnostné vložky

Pred tým, ako prejdete k výberu bezpečnostnej vložky, je dobré vedieť aké metódy prekonania vložiek jestvujú, ako sa voči nim chrániť a aké sú rozdiely medzi bezpečnostnými vložkami, aby ste si vybrali čo najlepšie.
Bezpečnostné vložky ("FABky", "zámky do dverí FAB" a pod.) spolu s dverami, zárubňou a kovaním tvoria bezpečnostnú "reťaz" voči rôznym metódam prekonania. Páchateľ ide zvyčajne cez najmenej zabezpečené miesto, alebo najtichšie prekonateľné, čo je obyčajne zámková vložka.

Vaše dvere sú bezpečné tak, ako je bezpečný najslabší článok dverí.

Ak budete mať kvalitné bezpečné dvere a kovanie, a vybavíte ich lacnou zámkovou vložkou, budú mať prakticky nulovú bezpečnosť. Na druhú stranu, "papierovým" dverám až tak nezvýšite bezpečnosť bezpečnostnou vložkou.


 

Metódy prekonania zámkových vložiek

Spôsobov je viac a delia sa na deštruktívne a nedeštruktívne.

Deštruktívne:
- odvŕtanie - odvŕtajú sa stavidlá blokujúce odomknutie vložky
- vytrhnutie - do valca vložky sa navŕta špeciálna kalená skrutka a pomocou nej sa valec vložky vytrhne
- zlomenie - na čelnú časť vložky sa nasunie prípravok a trhnutím zlomí vložku

Nedeštruktívne:
- planžetovanie ("vyhmatanie", "lockpicking") - pomocou špeciálnych nástrojov (planžiet) sa manipuluje stavidlami tak, aby sa dostali do odomknutej polohy
- NDM (nedeštruktívna dynamická metóda), (bump key, bumping, SG-metóda) - poklepaním po špeciálnom kľúči sa stavidlá dostanú do odomknutej polohy
- nelegálne skopírované/vyrobené kľúče
 

1. Planžetovanie - najnebezpečnejší spôsob je prekonanie planžetami, pretože neostanú navonok žiadne stopy po vniknutí a vložka aj po prekonaní funguje ako nová. Preto síce niekedy na prvý pohľad nedáva zmysel zabezpečiť obyčajné dvere kvalitnou vložkou, avšak ak Vám miznú veci z domu alebo kancelárie, môže byť za tým práve prekonanie planžetami, ktoré časovo trvá na bežnej zámkovej vložke 5 sekúnd až 5 minút.
Chrániť sa dá jedine naozajstnými vysoko-bezpečnostnými vložkami. pretože väčšina vložiek sa dá otvoriť pomocou planžiet. Prečo potom kupovať bezpečnostnú vložku? Pretože tie naozajstné bezpečnostné vložky otvorí len veľmi málo špecialistov, ak vôbec. Vložky s interaktívnymi prvkami sa prakticky nedajú vyplanžetovať. Obyčajné vložky otvorí takmer každý nadšenec do planžetovania.


2. Zlomenie vložky
- druhý najnebezpečnejšie spôsob - pretože je to rýchly, takmer tichý a jednoduchý spôsob prekonania uzamknutých dverí. Dá sa však voči nemu jednoducho chrániť:
1. vložka by nemala vytŕčať z kovania viac ako 3 mm (lebo inak sa dá dobre uchopiť)
2. bezpečnostným kovaním - je to najlepší spôsob ktorý ochráni vložku tak, aby ju nebolo možné uchopiť a zlomiť.
3. vložka má ochranu voči zlomeniu - je to dobrý spôsob, avšak bezpečnostné kovanie s prekrytím vložky (vložka je zakrytá, nevidno ju) je výhodnejšie, pretože  svojím masívnym štítom dobre chráni vložku zároveň aj proti vytrhnutiu a komplikuje NDM).
3. Odvŕtanie - spočíva v odvŕtaní stavidiel vložky. Oceľové kolíky proti odvŕtaniu vo vložkách dobre chránia vložky voči odvŕtaniu. Dodatočnú ochranu vám môže poskytnúť ešte bezpečnostné kovanie s prekrytím vložky.

4. Vytrhnutie valca vložky - do valca vložky sa naskrutkuje pevná kalená skrutka, ktorá sa dá pomocou prípravku vyťahovať a tým vytrhne valec vložky. Tu si môžete pozrieť video. Jednotlivé vložky majú rôzne ochrany voči tejto ochrane, avšak dodatočne vás samozrejme ochráni bezpečnostné kovanie s prekrytím.

5. NDM (Nedeštruktívna, dynamická metóda, Bump key metóda) - spočíva v tom, že sa do vložky zasunie hlboko vyfrézovaný kľúč a po ňom sa udrie predmetom. Energia sa prenesie z kľúča na stavidlá, a tie udrú a nadvihnú podstavidlá. Pre lepšiu predstavu si môžete pozrieť video tu.
Voči tejto metóde našťastie jestvujú ochrany a každá lepšia bezpečnostná vložka je voči tejto metóde plne chránená.
 

V tejto dobe je problém ešte väčší - máme tu internet a tlačiarne telies (3D)

Internet a videá o planžetovaní - v dnešnej dobe jestvuje na internete množstvo videí, ako prekonať rôzne vložky a zámky, či už pomocou planžiet, násilia alebo inými spôsobmi. (napríklad tu je kanál jedného z najznámejších "otváračov" zámkov)
Aj keď sú videá určené hlavne pre zámočníkov a pre šport ("locksport") - tzn. otváranie zámkov súťažne na čas, môže si ich pozrieť hocikto a naučiť sa tak otvárať zámky podstatne jednoduchšie ako tomu bolo v minulosti.
Za posledné roky stúpol počet prekonaných dverí práve pomocou nedeštruktívnych metód (planžety...), a reagujú na to aj výrobcovia - preto sa neustále vyvíjajú viac  bezpečné vložky zámkov aj bezpečnostné zámky.

6. Tlačiarne telies (3D) a nelegálne kópie - aj keď je tomu možno ťažké uveriť, v dnešnej dobe sa už kopírujú a priemyselne vyrábajú kľúče pomocou 3D tlače (Urban alps - stealth key).
Z tohto dôvodu vyrábajú výrobcovia kľúče s pohyblivým elementom, prípadne kľúč s magnetickou technológiou (obe sa nedajú kopírovať/tlačiť a ich výroba je veľmi náročná, sfalšovanie je prakticky nemožné).

Ďalšia metóda výroby nelegálnych kópií kľúčov je taká, že je forma do ktorej sa vloží kľúč a odtlačí do špeciálnej látky. Následne sa kľúč vyberie a ostane odtlačok vo forme, ktorá sa zaleje tekutým zinkom (zinkové tablety ktoré rozpustíte aj zapalovačom). Kľúč je hotový do 15 minút, prípravky stoja do 100€ a je to dosť jednoduché. (ak vás to zaujíma ako sa to robí, tu je 12 minútové video)
 

Takže akú bezpečnostnú vložku vybrať?

Pre upresnenie ešte dodáme, že chránené vložky voči planžetovaniu znamená, že sa nedajú otvoriť jednoducho do 10-20 sekúnd (niektoré 5, niektoré 10 minút, a niektoré otvorí len značne zručný odborník, povedzme 1 zo 100, tie najlepšie 1 z 1000 a niektoré nikto).
Ochrana voči odvŕtaniu znamená tiež to, že vydržia pár minút až polhodiny, alebo sa Vám ju aj nepodarí odvŕtať bez špeciálneho vrtáka a prípravku na vedenie (tie kalené kolíky odkláňajú vrtáky do boku).
Dá sa dostať aj do bankového trezoru, len treba na to ľudí, vybavenie, môcť robiť hluk a čas. Také isté je to aj s vložkami. Niektoré útočníka zdržia menej, niektoré veľmi, a niektoré neprekoná.

Takže jednoduchá odpoveď je, že do čím lepšej vložky investujete, tým lepšie.

Avšak samozrejme aj ekonomická stránka hrá svoju úlohu, a preto máme výber bezpečnostných vložiek pre každého.

1. Ak nechcete veľa investovať, ale tiež nechcete aby sa k vám dostal bežný zlodej so základnými planžetami so základnými skúsenosťami, svoju úlohu dobre odvedú všetky vložky v našej ponuke, aj tie s nižšími cenami. (EAP-2000, ISEO R6, EAP-2000-VP, ISEO F6)

2. Ochranu voči odvŕtaniu voľte hlavne do rodinných domov, na chaty a pod... Do bytov sa táto metóda moc nepoužíva, keďže by mohol hluk pritiahnuť pozornosť susedov a chvíľu to trvá. (skoro všetky vložky majú ochranu voči odvŕtaniu). Voči odvŕtaniu sú jedny z najodolnejších ISEO R7 a ISEO F6-Extra-S (obe majú certifikát SKG***) s tiež nadpriemernou ochranou voči planžetovaniu.

3. Voči planžetovaniu excelujú najviac vložky Dormakaba expert s vysokým počtom aktívnych blokovacích prvkov.

4. Máte podnik, ste správca bytovky... a chcete ekonomicky vyriešiť veľa kľúčov ktoré požičiavate a nechcete aby si niekto urobil kópie kľúčov? V tomto excelujú varianty EAP-2000-VP a pExtra pomerom cena/výkon. Taktiež majú veľmi dobrú ochrana voč planžetovaniu. pExtra má veľmi dobre chránené kľúče voči nelegálnym kópiám v tejto cene.

Na záver len dodáme, že kúpou kvalitnej vložky si ušetríte aj veľa starostí. Väčšinou lacné a čínske vložky sú z nekvalitných materiálov a môže sa zlomiť spojka, alebo sa rýchlo zoderie. V takomto prípade musíte vložku vybrať, kúpiť novú a založiť. Tento proces Vás stojí čas a dodatočné náklady, ktoré sa možno mohli dať ušetriť kúpou kvalitnejšej vložky. Cena vložky vzhľadom na to akú dlhú dobu vydrží, je naozaj nízka.
Naše vložky predávame už takmer 20 rokov a ešte sa nám nestalo, že by sa prvé začali kaziť. Boli prípady, keď sa vydrali vložky, ktoré boli na vchode do bytoviek používané stovkami ľudí, ale to je prirodzené. Avšak kvalitatívne nedostatky vložiek sme doposiaľ žiadne nezaznamenali.

 

Ako určiť typ a rozmer vložky?

1. V prvom rade pri výbere vložky potrebujete vedieť jej rozmer.
Vložka sa meria od stredu palca (stredu otvoru pre zaisťovaciu skrutku) na jednu a druhú stranu. Zvyčajne sa používajú rozmery ako 30+35 mm, 40+55 mm a veľa ďalších (pozor - nestačí zmerať celkovú dĺžku, pretože vložka dĺžky 90 mm môže mať až 4 rôzne delenia = 30/60, 35/55, 40/50, 45/55).
Ak nemáte dvere ani kľučky / kovanie, tak pre správny rozmer vložky je potrebné vychádzať z hrúbky dverí + hrúbky štítov kovania. Dajte si však pozor na to, že zámok býva vo dverách osadený na rôznych miestach, a štít kovania môže mať rozdielnu hrúbku na vonkajšej a vnútornej strane.

2. Potrebujete vedieť, či má vložka štandardný palec, alebo ozubené koliesko.
Na 99% budete potrebovať vložku so štandardným palcom, v 1% prípadov sa používajú vložky s ozubeným kolieskom v niektorých typoch bezpečnostných dverí. Vložky s ozubeným vencom sa používajú väčšinou vo dverách exkluziv a dverách ktoré majú bezpečnostnúe zámky MTL. Dvere exkluziv rozpoznáte tak, že hore majú krytku vložky, a dole otočnú "americkú guľu". Dvere so zámkom MTL spoznáte podľa loga na zámku (neplatí to však vždy). Vždy si radšej overte typ vložky jej vybratím z dverí.
návod a záručné podmienky pre zámkové vložky

Dormakaba Expert Plus (malé kľúče)
Naskladnené
Bezpečnostná vložka Dormakaba Expert Plus je vysoko bezpečnostná vložka vyrábaná švajčiarskou spoločnosťou dormakaba. Jej charakteristickým znakom je extrémne vysoký počet aktívnych blokovacích prvkov - až 22 a maximálna precíznosť bezpečnostných mechanizmov. (Dodatočné kľúče si môžete objednať tu)
138,36 €s DPH
Dormakaba Expert Cross (malé kľúče)
Naskladnené
Bezpečnostná vložka Dormakaba Expert Cross je vysoko bezpečnostná vložka vyrábaná švajčiarskou spoločnosťou dormakaba. Jej charakteristickým znakom je extrémne vysoký počet aktívnych blokovacích prvkov - až 20, a k tomu navyše pohyblivý element zaručujúci najvyššiu ochranu voči nelegálnym kópiám kľúčov pomocou najnovších technológií ako 3D tlač a podobne. (Dodatočné kľúče si môžete objednať tu)
167,04 €s DPH
ISEO R7 Extra
Naskladnené
Kvalitná, veľmi bezpečná vložka s veľa blokovacími prvkami a ochranami voči deštruktívnym metódam. Kľúč má kódovanie v 3 radách, 7 až 10 aktívnych bezpečnostných prvkov, a 3-násobnú ochranu voči odvŕtaniu. Výrobca je talianska spoločnosť ISEO. (Dodatočné kľúče si môžete objednať tu)
68,40 €s DPH
Dormakaba Expert Cross (veľké kľúče)
Naskladnené
Bezpečnostná vložka Dormakaba Expert Cross je vysoko bezpečnostná vložka vyrábaná švajčiarskou spoločnosťou dormakaba. Jej charakteristickým znakom je extrémne vysoký počet blokovacích prvkov - až 20, a k tomu navyše pohyblivý element zaručujúci najvyššiu ochranu voči nelegálnym kópiám kľúčov pomocou najnovších technológií ako 3D tlač a podobne. (Dodatočné kľúče si môžete objednať tu)
174,24 €s DPH
ISEO R6
Naskladnené
Bezpečnostná vložka ISEO R6 je vložka s plochým, extra hrubým kľúčom vyznačujúca sa hladkým chodom, pevnými kľúčmi a dlhou životnosťou. Výrobca je talianska spoločnosť ISEO. (Dodatočné kľúče si môžete objednať tu)
36,12 €s DPH
Dormakaba Expert Plus (veľké kľúče)
Naskladnené
Bezpečnostná vložka Dormakaba Expert Plus je vysoko bezpečnostná vložka vyrábaná švajčiarskou spoločnosťou dormakaba. Jej charakteristickým znakom je extrémne vysoký počet aktívnych blokovacích prvkov - až do 22 a maximálna precíznosť bezpečnostných mechanizmov. (Dodatočné kľúče si môžete objednať tu)
153,24 €s DPH
ISEO F900 MAGNET
Naskladnené
Vložka ISEO F900 Magnet je vlajková loď medzi vložkami ISEO, kde je skombinovaná štandardná bezpečnostná technológia s magnetickou, ktoré spolu tvoria najvyššiu možnú bezpečnosť s navyše doživotnou ochranou kľúča.
129,60 €s DPH
ISEO R11 Progres
Naskladnené
Extra bezpečná vložka so všetkými štandardnými ochranami + patent + ochrana voči rozlomeniu. 3 radové kódovanie kľúča + patentovaný kolík zaručia veľmi vysokú ochranu voči všetkým metódam prekonania a aj nelegálnej výroby kľúčov. Výrobca je talianska spoločnosť ISEO. (Dodatočné kľúče si môžete objednať tu)
75,84 €s DPH
Dormakaba Expert Cross (pancierové kľúče)
Naskladnené
Bezpečnostná vložka Dormakaba Expert Cross je vysoko bezpečnostná vložka vyrábaná švajčiarskou spoločnosťou dormakaba. Jej charakteristickým znakom je extrémne vysoký počet blokovacích prvkov - až 20, a k tomu navyše pohyblivý element zaručujúci najvyššiu ochranu voči nelegálnym kópiám kľúčov pomocou najnovších technológií ako 3D tlač a podobne. (Dodatočné kľúče si môžete objednať tu)
186,24 €s DPH
Dormakaba Expert Plus (pancierové kľúče)
Naskladnené
Bezpečnostná vložka Dormakaba Expert Plus je vysoko bezpečnostná vložka vyrábaná švajčiarskou spoločnosťou dormakaba. Jej charakteristickým znakom je extrémne vysoký počet aktívnych blokovacích prvkov - až do 22 a maximálna precíznosť bezpečnostných mechanizmov. (Dodatočné kľúče si môžete objednať tu)
153,24 €s DPH
Dormakaba pExtra aktív
Naskladnené
Kvalitná, bezpečná a patentovaná vložka s nadpriemernou ochranou voči prekonaniu a nelegálnym kópiám kľúčov. (Dodatočné kľúče si môžete objednať tu)
68,40 €s DPH
Dormakaba EAP 2000-VP
Naskladnené
Kartová vložka EAP-2000-VP za exkluzívnu cenu. Kľúče sa vyrábajú len po predložení bezpečnostnej karty. Výrobca je švajčiarsko-nemecká spoločnosť Dormakaba a vyrába tieto vložky v rakúsku. (Dodatočné kľúče si môžete objednať tu)
33,36 €s DPH
ISEO F6+
Naskladnené
Kvalitná, bezpečná a cenovo dostupná vložka. Jedna z najpredávanejších vložiek na európskom trhu. Vďaka overenej technológii, konštrukcii a použitým materiálom sa jedná o jednu z najlepších vložiek v tejto cenovej kategórii. (Dodatočné kľúče si môžete objednať tu)
26,88 €s DPH
ISEO R6 SKG**
Naskladnené
Bezpečnostná vložka ISEO R6 SKG je nadstavbou štandardnej vložky R6 navyše s certifikátom SKG a RC3, a dodatočnými ochranami voči odvŕtaniu a zlomeniu. (Dodatočné kľúče si môžete objednať tu)
55,08 €s DPH
Dormakaba EAP 2000
Naskladnené
Bezpečnostná vložka 3. triedy kvalitnej výroby, spoľahlivým mechanizmom a dobrou bezpečnosťou. Kľúče sa dajú voľne kopírovať - vyrobíte si kópie v akomkoľvek kľúčiarstve. Výrobcom je spoločnosť Dormakaba. (Dodatočné kľúče si môžete objednať tu)
28,44 €s DPH
TIC - prerušený tepelný most
Skladová položka
TIC je špeciálna úprava vložiek Dormakaba expert plus s prerušeným tepelným mostom, ktorá zabraňuje zrážaniu vody z vnútornej strany vložky pri veľkých rozdieloch v teplotách (rodinné domy v zime a podobne).
168,00 €s DPH
ISEO R7 Extra s prekódovaním
Naskladnené
Vložka ISEO R7 Extra s možnosťou okamžitého a jednoduchého prekódovania. Kľúč má kódovanie v 3 radách, 7 až 10 aktívnych bezpečnostných prvkov, a 3-násobnú ochranu voči odvŕtaniu. Výrobca je talianska spoločnosť ISEO. (Dodatočné kľúče si môžete objednať tu)
111,36 €s DPH
Kľúč Dormakaba Expert Cross (malý kľúč)
Naskladnené
Dodatočný kľúč ku vložke Dormakaba Expert Cross (malý kľúč). Ak potrebujete viac kľúčov, tu Vám dorobíme požadované množstvo.
21,60 €s DPH