Bezpečnostné kovania a vchodové kľučky

Kľučky na vchodové a bezpečnostné dvere

Ako vybrať bezpečnostné kovanie prípadne vchodovú kľučku?

Bezpečnostné kovania a vchodové kľučky významne chránia dvere voči prekonaniu - chránia vložku voči rozlomeniu prípadne vytrhnutiu, a zároveň slúžia na manipuláciu s dverami ako otváranie (stláčanie kľučky) a zatváranie (ťahovanie za držadlo/kľučku).

1. Bezpečnosť
Bezpečnostné kovanie najvýznamnejšie chráni vložku voči rozlomeniu. Akékoľvek dvere s vložkou majú nulovú bezpečnosť, pokiaľ nemajú bezpečnostné kovanie (pozor - vložka nesmie presahovať telo kovania o viac ako 3 mm ). Rozlomiť vložku je naozaj jednoduché, či už vylamovákom, alebo kliešťami. Na ochranu slúžia  vchodové kľučky alebo bezpečnostné kovanie. Je možné vyrobiť vložky s ochranou voči rozlomeniu, a väčšina výrobcov túto možnosť ako príplatkový doplnok ponúka, avšak lepšie sú v tomto prípade investované peniaze do bezpečnostného kovania ako do ochrany vložky proti rozlomeniu.

2. Komfort, kvalita a funkčnosť
Dôležitou voľbou je aj to, či si dáte na vonkajšiu stranu vašich vchodových dverí kľučku alebo guľu/držadlo (nespisovne madlo). Ak si zvolíte guľu, zabuchnete dvere a nemusíte ich zamykať ak ste doma. Kľučka je pohodlná ak bývate v rodinnom dome a často chodíte von na dvor/záhradu. V tomto prípade však musíte "strážiť" dvere voči nechceným hosťom. V praxi sa na byty dáva v 99% prípadoch guľa, na domových dverách je to zvyčajne 75% guľa / 25% kľučka.

 

Na čo sa zamerať pri výbere vonkajšieho alebo bezpečnostného kovania?

1.
Kovanie by nemalo mať viditeľné skrutky z vonkajšej strany. Ak má, tak je to vnútorné kovanie. Pri použití vnútorného kovania na vchodových dverách je možné kovanie jednoducho v tichosti demontovať a zlomiť vložku.

2. Bezpečnostné kovanie by malo mať hrubý vonkajší štít, ktorý zabráni násilnému odstráneniu kovania rôznymi nástrojmi. Široké štíty sú bezpečnejšie než úzke, avšak na niektoré vonkajšie dvere nie je možné použiť široký štít kovania.

3. Rozstup osi kľučky - a vložky môže mať rôznu vzdialenosť (meria sa od osi kľučky po os valca vložky) najviac sú používané rozstupy 72, 90 a 92 mm).
Rozstup a HOŠ kľučiek na dvere

4. Šírka štítu - niektoré dvere s úzkym rámom majú zámok s malým HOŠ-om (dormasom), čo neumožňuje použitie širokých štítov kovaní. Ak chcete jednoducho zistiť, či je možné namontovať kovanie so širokým alebo úzkym štítom, zmerajte vzdialenosť od osi kľučky po okraj zárubne. Z obidvoch strán!

Kovanie SLIM antikór
Naskladnené
Kvalitné kovanie slim celé vyrobené z nehrdzavejúcej ocele. Je možné ho vyrobiť s 2 kľučkami, 2 guľami, alebo kombinácia guľa/kľučka. Obzvlášť výhodné je do vonkajšieho prostredia - napríklad na bráničky, kde skvele odoláva oteru aj poveternostným podmienkam vzhľadom na použité materiály. Vyrobené v česku.
56,00 €s DPH