Zadlabávacie zámky

Zadlabávacie zámky

Čo sú zadlabávacie zámky a na čo slúžia?

Zámok (zadlabávací) umožňuje zaistiť dvere v zatvorenom stave alebo ich aj uzamknúť. Zadlabací je preto, že je zadlabaný (vložený) do dverí.Hoci sa môže zdať, že je zámok ako zámok, avšak podľa použitia, komfortu, kvality a bezpečnosti sa značne líšia, a delia sa napríklad na nasledujúce typy:

  • zámky do vnútorných dverí (interiérových)
  • magnetické zámky - pre vyšší komfort a tichšie zatváranie interiérových dverí
  • zámky do vonkajších dverí, zvyčajne majú mohutnú závoru, aby odolala rôznym pokusom o páčenie a úderom, môžu mať aj viac bodov pre vyššiu bezpečnosť
  • zámky do bezpečnostných dverí - majú pevnú kapsu so silnými čapmi, a prípadne aj dodatočné tiahlové mechanizmy na ovládanie dodatočných bezpečnostných čapov dveríAko vybrať správny zámok? Či už náhradu alebo pre výrobu dverí?

Výber zámku Vás bude zaujímať najmä podľa toho, či riešite výmenu starého pokazeného zámku, alebo idete vyrábať nové dvere, kde hľadáte nový typ zámku.

1. Výmena pôvodného/starého zámku

Ak vymieňate starý zadlabávací zámok, budú pre vás dôležité jeho rozmery podľa starého, aby výmena bola jednoduchá, skrutky pasovali, a nebolo treba "dlabať" do dverí.
Dva najdôležitejšie rozmery sú rozstup a HOŠ (hĺbka osi štvorhranu)/dormas.


Je dosť dôležité tieto rozmery dodržať. Dá sa to, samozrejme aj s inými zámkami, avšak budete musieť upravovať dvere. Zámky s týmito číslami máme označené ako "zámok 90/50", čo znamená, že zámok má rozostup 90 mm a dormas 50 mm. Zvyšné rozmery si pozriete už v tabuľke, či to bude pasovať.
Môže Vás ešte zaujímať výška a šírka čela zámku, rozostup montážnych otvorov pre skrutky, a celková hĺbka zádlabu.
Ak potrebujete poradiť ešte viac, neváhajte nás kontaktovať.

Ako vybrať zámok pre výrobu dverí?

Ak idete riešiť výrobu dverí, akýchkoľvek, neváhajte nás kontaktovať pre radu, aký zadlabávací zámok vybrať pre váš konkrétny typ dverí. Vzhľadom na to, že máme dlhoročné skúsenosti s bezpečnostnými, interiérovými, protipožiarnymi aj vchodovými dverami, vieme Vám pomôcť pri výbere správneho zámku. Riešime navyše aj výrobu, predaj aj servis dverí, a tak budete mať spoľahlivé informácie z prvej ruky, od dodávateľa so skúsenosťami.


Všeobecne platia 2 veci:
1. čím drahší zámok, tým lepší - v čom sa líšia, by sme vám vysvetlili, tých rozdielov je naozaj veľa. Rozdiely v životnosti, ako sa "zabúchava" zámok, ako funguje s rôznymi vložkami, ako sa dá nastavovať, či je bezpečný alebo odolný vo vonkajšom prostredí... vám vysvetlíme. Vôbec to nie je len o tom, či zámok zamyká alebo nie.

2. rozmery - z hľadiska uživateľského pohodlia = čím väčšia hĺbka osi tŕňa, tým lepšie. Platí to priamo-úmerne. Nevýhoda je, že je treba hrubší rám dverí (drevených, hliníkových), a tým pádom je cena dverí vyššia. Je to teda hlavne otázka ceny, ale je to dôležitejšie, ako by si na prvý pohľad niekto myslel. Ak je HOŠ zámku malá, zámková vložka je blízko zárubne, a pri otáčaní kľúčom máte málo priestoru na prsty, a môže sa Vám stať, že si prsty "pricviknete" o zárubňu.
Druhá vec je, že kľúče blízko zárubne pri otáčaní "skriabu" zárubňu. Dosť často sa to vyskytuje na vstupných dverách do bytov.
Je nám jasné, že väčšina zákazníkov si pravdepodobne zvolí nižšiu cenu dverí, avšak ak bysi mali možnosť vyskúšať otvárať dvere, ktoré majú HOŠ zámku 35 alebo 55-65 mm, možno že by boli ochotný si priplatiť.
Počuli sme už o nejednej sťažnosti na to, že si niekto poškodil prsty. Dvere by mali slúžiť viac rokov a ušetriť pár eur na úkor komfortu toľkých rokov, sa nie vždy oplatí.

Rozmer rozstupu viac menej nemá vplyv na nič. Robia sa však rôzne, pretože zámky pochádzajú z rôznych krajín (z nemecka 92 mm a 72 mm, z talianska 85 mm, z rakúska 88 mm, z česko-slovenska 90 mm...)

3. Západka ("strelka") kovová alebo plastová?

Toto je téma na dlhšiu diskusiu, avšak platí, že všetky sú dobré (záleží od výrobcu).
Do vnútorných dverí sú lepšie zámky s plastovými západkami, pretože dvere tichšie a ľahšie zatvoríte (plast kĺže po kovovej zárubni/kovovom plechu lepšie). Dokonca boli aj testy, pri ktorých plastová západka vydržala viac cyklov. Samozrejme, na vchodové dvere by sme to neodporúčali, keďže vykopnúť dvere s plastovou západkou je ľahké, avšak vnútorné dvere nikto vykopávať nebude.
Plastovo-kovové západky sú celkom dobré na vchodové dvere.
Kovové západky sú taktiež dobré, avšak naozaj záleží ich komfort zatvárania dverí od toho, z akého materiálu sú vyrobené, a pod akým uhlom je vyrobená nájazdová hrana západky. S niektorými dverami musíte tresnúť, aby ste ich zavreli (väčšinou za to môže práve zlá západka, alebo nenamazaná), a niektoré idú ľahko.

4. Bezpečnostné parametre

Niektoré zámky sa skladajú len z dvoch plechov medzi ktorými je závora ("jazyk"), a takéto dvere osadené takýmto zámkom sa dajú jednoducho a ľahko vypáčiť páčidlom. Sú robené pre interiérové dvere, hoci ich nájdeme aj na vchodových dverách, alebo garážach.Skutočné bezpečnostné zadlabávacie zámky, majú hrubú kapsu zámku, mohutné čapy, prípadne aj platne voči odvŕtaniu a rôzne dodatočné mechanizmy, napríklad voči zlomeniu vložky alebo vertikálnej záťaži.


Ostatné parametre zadlabávacích zámkov

Dôležitými parametrami pre určenie typu dverového zámku je aj jeho typ t. j. či je na obyčajný kľúč (OZ), na zámkovú vložku (VZ), alebo na kovanie na toaletné dvere (ZZ).
Dôležitý parameter je rozmer hranolčeka/hranolčekov hlavne pri náhrade zámku. Je to parameter, ktorý neovplyvníte, pretože záleží od krajiny pôvodu.  Najčastejšie používané sú 8 a 9 mm (spodný hranolček na ZZ zámkoch zvyčajne 6 alebo 4 mm).

Pár rád na záver:

1. Ak sa vám ťažko zatvárajú dvere, skúste namazať nájazdovú hranu západky zámku (tá čo sa trením o zárubňu zatlačí). V 90% prípadoch to pomôže.

2. Niekedy sa môže stať, že pri vložkových zámkoch (na vložku - "FAB-ku"), že nová vložka nefunguje, alebo ťažko a zadŕhava. Zvyčajne tomu väčšina zákazníkov pripisuje rozdielny tvar palca vložky. Palce sú síce rozdielne, ale problém je v zadlabávacom zámku. Stáva sa to tak v 10% prípadoch, z našich pozorovaní, len pri lacných zámkoch z našich končín (Poľska, Slovenska). Pri kvalitných nemeckých sa to nikdy nestalo, nech boli osadené akoukoľvek vložkou. Dá sa tomu niekedy pomôcť tak, že sa trocha "dobrúsi" palec vložky. Odporúčali by sme to však riešiť výmenou zadlabávacieho zámku.

3. Ak sa vám zle zamyká a zistíte, že problém je v zadlabávacom zámku, neodkladajte jeho výmenu. Zaseknutý zámok sa nedá odvŕtať! Dvere, ktoré majú zaseknutý/pokazený zámok, sa dajú otvoriť len šťastím, alebo tak, že "rozbijete" dvere (je to tak 50/50). Nedá sa to odvŕtať ako vložka bez poškodenia dverí.

4. Ak vyrábate dvere, neoplatí sa ušetriť pár € (1-2) na lacnejšom zámku. Aj keď je to lákavé, môže sa vám stať a aj sa to stáva, že sa budete musieť vrátiť na miesto výroby/montáže kvôli práve lacnejšiemu zámku, ktorý sa zasekol.


Samozrejme, ak si neviete rady, neváhajte nás kontaktovať, na to tu sme. Poradíme Vám pri výbere zámku či už na výmenu, alebo pre výrobu dverí.

Štítky: zámky do dverí cena

Zámok ISEO 741A (92/25)
Naskladnené
Zámky ISEO 741A sú určené hlavne do hliníkových profilov a do bráničiek. Tieto zámky sú kvalitné, vyvinuté spoločnosťou ISEO s rôznymi skvelými vlastnosťami. Rozostup zámku je 92 mm a dormas 25 mm.
19,44 €s DPH
Zámok ISEO 741A (92/30)
Naskladnené
Zámky ISEO 741A sú určené hlavne do hliníkových profilov a do bráničiek. Tieto zámky sú kvalitné, vyvinuté spoločnosťou ISEO s rôznymi skvelými vlastnosťami. Rozostup zámku je 92 mm a dormas 30 mm.
19,44 €s DPH
Zámok ISEO 741A (92/35)
Naskladnené
Zámky ISEO 741A sú určené hlavne do hliníkových profilov a do bráničiek. Tieto zámky sú kvalitné, vyvinuté spoločnosťou ISEO s rôznymi skvelými vlastnosťami. Rozostup zámku je 92 mm a dormas 35 mm.
19,44 €s DPH