Zatvárače dverí

Zatvárače dverí

Čo sú zatvárače dverí a na čo slúžia?

Zatvárače dverí ("samozatvárač", "brano") sú mechanické zariadenia, ktoré slúžia na automatické zatvorenie dverí a používajú sa najmä tam, kde je žiadúce, aby boli dvere zatvorené, prípadne ak ľudia nezatvárajú za sebou dvere (vchody do bytoviek, vchody do predajní, dôležité vchody z hľadiska bezpečnosti aby bolo zaručené zatvorenie).

Keď niekto vstupuje cez dvere na ktorých je namontovaný zatvárač, svojou silou "nabije" zatvárač tak, aby vládal po vstupe zatvoriť dvere. Zavretie samozatvárača je kontrolované hydraulikou, ktorá sa dá nastavovať skrz nastavovacie skrutky na zatvárači (reguluje sa rýchlosť toku kvapaliny = reguluje sa rýchlosť zatvárania dverí).

V niektorých prípadoch sú zatvárače na dverách vyžadované zákonom (protipožiarne a dymotesné dvere).


Ako vybrať zatvárač dverí?

Pri výbere zatvárača dverí vás budú zaujímať najmä 2 parametre, podľa ktorých vyberať:
1. šírka dverí
2. váha dverí

Áno, je to tak jednoduché. Zvyčajne sa budete stretávať s dverami, ktoré majú šírku 850-950 mm (tj. "80-tky" dvere a "90-tky" dvere). Väčšina zatváračov je vyrábaná minimálne do tejto šírky 950 mm.
Váhu dverí budete musieť vo väčšine prípadov odhadnúť, my vám však poradíme (berieme do úvahy šírku dverí 850 mm):
1. "Papierové" (voštinové) dvere mávajú cca 15 kg
2. obyčajné drevotrieskové dvere cca 25 kg
3. protipožiarne dvere zvyčajne 40 kg
4. plastové/hliníkové/bezpečnostné dvere okolo 40-60 kg.

Keď aj lacný zatvárač splňuje tieto parametre, prečo zvoliť lepší?

Je to tak, že aj najlacnejšie zatvárače parametrami zvládnu zatvoriť všetky bežné dvere. Z praxe ani nepoznáme zatvárač, ktorý by nezvládol aspoň 950 mm dvere a 40 kg - čo stačí pre 70% dverí.
Tu sú však dôvody, prečo sa niekedy rozhodnúť pre lepší zatvárač (napríklad vzorový príklad Dormakaba TS98):


1. Nastavenie sily zatvárania - pri lacnejších modeloch sa nastavuje sila zatvárača podľa toho, v akej vzdialenosti sa namontuje od pántov dverí (alebo ako sa otočí ramienko pri montáži). To znamená, že pri zmene sily ho musíte demontovať, a premontovať na iné miesto.
Pre porovnanie - lepšie zatvárače majú toto nastavovanie pomocou skrutky (zvyčajne na imbusový kľúč), ktorú točíte a tým napínate pružinu, čím plynule regulujete silu - nemusíte teda premontovať zatvárač pre zmenu sily, ale len jednoducho urobíte pár otočiek skrutkou.

2. Viac nastavovacích ventilov - snáď všetky zatvárače majú hlavne 2 ventily, s ktorými sa nastavuje rýchlosť zatvárania. Úplné otvorenie 180° až 15° sa zvyčajne nastavuje prvým ventilom, a druhým ventilom sa nastavuje "dobuchnutie" dverí, posledných 15° až 0°.
Lepšie zatvárače majú napríklad nasledujúce dodatočné ventily:
- tlmené otváranie - tzv. "backcheck" -  Funkcia tlmeného otvárania zabraňuje od približne 70 stupňov nekontrolovateľné otvorenie dverného krídla a bráni tak poškodeniu krídla, alebo zatvárača. Tlmené otváranie je plynule regulované ventilom. Vyššie rady zatváračov (TS 83) disponujú „inteligentným“ tlmeným otváraním, kde je sila tlmenia otvárania priamo úmerná zrýchleniu krídla.
V skratke to znamená, že keď prudko otvoríte dvere (napr. školáci alebo "rýchly" ľudia), tak prudko spomalia od určitého uhla otvorenia. Tým pádom sa môže predísť poškodeniu dverí/zatvárača, ktoré by narazili o stenu.
Druhý prípad je ten, že niekedy vám môže prievan pri dverách otváravých do vonkajšej strany "vytrhnúť" dvere z rúk, a švihnúť o stenu. V praxi sme raz boli svedkami toho, keď na Pošte pri bezpečnostných dverách otváravých do vonkajšej strany, poštárke prievan vytrhol dvere z rúk, zatvárač vytrhlo zo zárubne, dvere sa poškodili a ohli pánty - škoda bola cca 1000€. Nestáva sa to často, ale stojí to za zváženie.


- oneskorené zatváranie - Zatvárače s funkciou oneskoreného zatvárania nám umožňujú výrazné spomalenie zatváracej rýchlosti v intervale cca 120° - 70°. Je to vhodné pre miesta, kde potrebujú ľudia viac času na prechod dverami. Napríklad hotely kde chodia hostia s batožinou, prípadne vchody do bytoviek - určite sa vám neraz stalo, že vás dvere v tej rýchlosti "pricvikli". Ocení to aj nemocničný personál, kde sa prechádza cez dvere s vozíkmi, posteľami a podobne. Vhodné je to takisto aj napríklad do domu dôchodcov, kde potrebujú občania viac času na prechod.
Opozdené zatváranie je regulovateľné ventilom a môže trvať aj niekoľko desiatok sekúnd.

3. sila na viac sa niekedy zíde - niekedy kvôli montážnym odchýlkam, treniu dverí, prípadne nie hladkému mechanizmu západky zámku, nemusí dôjsť k zatvoreniu dverí, aj keď je nastavený na najvyššej sile. Vtedy sa môže hodiť sila na viac.
Vždy je samozrejme lepšie odstrániť podstatu problému, ale pokiaľ to nie je možné, je lepšie zvýšiť silu zatvárača aby zavrel dvere, namiesto rýchlosti, lebo rýchle údery dverí o zárubňu ničia dvere, pánty aj zámok, a môže dôjsť k značnému skráteniu životnosti dverí.

4. Vačková technológia namiesto hrebeňovej - zjednodušene to znamená to, že sa dvere ľahko otvárajú, ale silno zatvárajú, a to je to, čo chce každý.
Predtým než si vysvetlíme rozdiel medzi týmito technológiami, vám povieme, ako funguje sila otvárania/zatvárania týchto technológií:
- Hrebeňová technológia (je to cca ako ozubené koliesko, ktoré zaberá po ozubenej lište) - keď otvárate dvere, povedzme od zavretých 0°, do otvorených 90° kým budete cez ne môcť prejsť, potrebujete ťahať + - stále rovnakou silou celých 90° dvere (pozri graf hrebeňovej technológie). Pri vyšších silách na ťažších dverách môžu mať ľudia problém s otvorením dverí (staršie osoby, alebo osoby v nemocnici). Potom tá spätná sila bude použitá počas celej dráhy zatvárania dverí, takže niekedy vás môžu dvere ľudovo povedané "zabuchnúť" ich silou. Pritom tú silu potrebujete len na zavretie dverí, posledných 10°.
- Vačková technológia - vyriešila tento problém tak, že presunula rovnomernú silu celej dráhy otvárania, na prvých cca 30° (graf vačkovej technológie), zvyšných cca 31° až 90° sa dvere ľahko otvárajú, a aj tlačia malou silou pri zatváraní, takže vás dvere "nezabuchnú". Potom keď prejdú dvere do fázy 30° až 0°, kde je potrebná zvýšená sila pre zatvorenie, opäť sila vzrastie. Môže za to špeciálny tvar "vačky" v zatvárači, ktorý takto ideálne rozloží silu zatvárača.


Aké typy zatváračov poznáme?

1. zatvárače ramienkové alebo lištové - najčastejšie sa v praxi stretávame s "hornými" zatváračmi, namontovanými na vrchu krídla dverí a zárubni. Jestvujú však aj podlahové, prípadne skryté (integrované).

Vrchné zatvárače môžeme na základe vzhľadu rozdeliť do 2 kategórii: 

- zatvárač s ramienkom (nožnicovým ramenom)
- zatvárač s klznou lištou (koľajnicou)

Zatvárače s ramienkom využívajú „štandardnú“ hrebeňovú technológiu. V praxi sú aj najpoužívanejšie z dôvodu nižšej ceny.
Pri zatváračoch s klznou lištou sa stretávame s hrebeňovou aj s vačkovou technológiou. Hlavnou výhodou vačkových zatváračov je spomenutá nižšia sila potrebná pri otváraní dverí. Zatvárače s touto vlastnosťou môžeme považovať až za nutnosť najmä v nemocniciach a budovách s vysokým výskytom starších ľudí a detí.
 

2. zatvárače s aretáciou alebo bez aretácie - aretácia umožňuje nastavenie polohy trvalého otvorenia dverného krídla v rozsahu približne 75° až 150°. Aretácia sa hodí najmä na rôznych vchodoch, kde pri prechode s kuframi, vozíkmi a podobnými prípadmi potrebujete nechať dvere dočasne otvorené. Je to samozrejme lepšie, ako podopierať dvere kameňom/klinom. Uhol aretácie, v akých majú dvere zastať, sa nastavuje pri montáži zatvárača (otvoríte dvere do požadovaného uhla, a vtedy dotiahnete skrutku na aretačnom ramene).
Zatvárače môžu mať štandardné aretačné rameno, alebo aj lepšie = vypínateľné, pri ktorých stlačením "gombíka" vypnete aretačnú funkciu.
Zatvárač s aretáciou nesmie byť použitý na protipožiarnych dverách s výnimkou elektromechanickej aretácie, ktorá sa v prípade alarmu, alebo výpadku prúdu vypne a dvere sa pomocou zatvárača uzavrú.

Tabuľka nastavenia sily podľa váhy a šírky dverí

Čím je dverné krídlo širšie a ťažšie, tým je potrebná väčšia sila zatvárača. Klasifikácia dverných zatváračov podľa harmonizovanej Európskej normy STN EN1154 rozoznáva 7 veľkostí sily:

veľkosť sily dverného zatvárača EN

maximálna šírka dverného krídla

váha krídla  

1

< 750 mm

20 kg

2

   850 mm

40 kg

3

   950 mm

60 kg

4

   1100 mm

80 kg

5

   1250 mm

100 kg

6

   1400 mm

120 kg

7

   1600 mm

160 kg

Okrem šírky a váhy treba brať do úvahy aj ďalšie faktory: výška krídla, zaťaženie vetrom, alebo prievanom, vzduchový pretlak, tesnenie dverí, zámky, exteriér/interiér… Bez ohľadu na šírku protipožiarnych dverí musí byť sila použitého zatvárača minimálne EN 3.

Pár rád na záver

1. Ak váš zatvárač pri nastavovaní ventilmi nemení rýchlosť zatvárania, pravdepodobne vytiekol hydraulický olej. V takom prípade je zatvárač pokazený, a nedá sa opraviť.

2. Ventily zatváračov nastavujte po malých otočkách, povedzme 1/10 otočky (30-40°), a zakaždým vyskúšajte. Pri niektorých zatváračoch ktoré nemajú poistku sa môže ventil vykrútiť a olej vytiecť.

3. Ak zatvárač nezatvára dvere dobre, alebo nefunguje dobre regulácia rýchlosti zatvárania, skontrolujte, či je rameno kolmo na zárubňi pod uhlom 90°. Ak nie je, môže to robiť problémy, keďže nie je v takom prípade správne nastavená poloha hydrauliky zatvárača.

4. Uprednostnite montáž zatvárača v interiéri, pokiaľ to dvere/zárubňa umožňujú. V interiéri sú menšie teplotné rozdiely, a teda nebudú také výkyvy v rozdieloch rýchlostí zatvárania v lete a zime.

5. Väčšinu zatváračov je možné montovať aj "hore nohami". Vtedy ide telo zatvárača na zárubňu, a ramienko na dvere. Osobne využívame tento spôsob montáže, keď uprednostňujeme montáž zatvárača v interiéri namiesto exteriéru, a ak to umožňuje výška/šírka rámu zárubne.

6. Pred montážou zatvárača, hlavne ak na daných dverách ešte zatvárač nebol, si dajte pozor, či pri otvorených dverách nebude zatvárač zasahovať do muriva/špalety steny pri otvorených dverách. Ak sú pánty na takýchto dverách pri stene a dajú sa otvoriť len do 90°, zvyčajne telo zatvárača ešte viac zamedzí možnosť otvorenia takýchto dverí, lebo bude narážať do steny. Dá sa to vyriešiť 3 spôsobmi, od najjednoduchšieho po najzložitejší:
A) ak to priestor umožňuje, namontujte ho hore nohami
B) vysekáte do muriva priestor pre telo zatvárača
C) zatvárač posuniete, pokiaľ sa to dá, ďalej od pántov, ak už tam nebude zavadzať, ale pozor - zvýši to silu zatvárača

7. Zatvárač by nemal silou a rýchlosťou kompenzovať zle namontované/nastavené dvere, aby sa zavreli. Ak to tak urobíte a bude zatvárač silno a rýchlo búchať dverami, môžu sa dosť rýchlo zničiť. Ak sa dvere zle zatvárajú, hľadajte príčinu. Zvyčajne to býva zlá montáž dverí, alebo nenamazaná strelka/západka zámku dverí (namažte vazelínou alebo olejom).

V prípade že potrebujete poradiť, sme tu pre Vás.

-5%
Zatvárač ISEO IS10
Naskladnené
Pre šírku dverí 950 mm a do váhy 60 kg, sila EN 2/3. IS10 predstavuje ekonomicky výhodný zatvárač, ktorý je možné použiť aj na ľahšie protipožiarne dvere. Ide o základný model z portfólia zatváračov od Talianského výrobcu ISEO.
29,64 €s DPH
31,20 €
Zatvárač ISEO IS110
Naskladnené
IS110 má plynule nastaviteľnú silu 2-4, je určený do šírky dverí 1100 a váhy 100 kg. Získa si vás vďaka svojmu všestrannému využitiu a výhodnej cene. Zatvárač patrí do modelovej rady PERFORMANCE od Talianského výrobcu ISEO, a má navyše aj ventil BC.
115,00 €s DPH
Zatvárač ISEO IS310
Naskladnené
IS31O je zatvárač do vyťaženého prostredia - sila EN 3-6, váha dverí do 160 kg a šírky 1400 mm. Zatvárač predstavuje najvyššiu radu ramienkových zatváračov od spoločnosti ISEO. Hlavné výhody zatvárača sú plynule nastaviteľná sila EN 3-6, funkcia omeškaného zatvorenia a funkcia tlmeného otvorenia.
138,84 €s DPH
-5%
Zatvárač Dormakaba TS68
Naskladnené
Tento zatvárač vhodný pre dvere do šírky 1100 mm a váhy 50 kg, sila EN 2/3/4. TS68 je univerzálny zatvárač vhodný pre štandardné, vnútorné dvere, ktorý predstavuje rokmi overenú konštrukciu za nízku cenu.
30,78 €s DPH
32,40 €
Zatvárač Dormakaba TS Profil
Naskladnené
Výnimočný zatvárač pre šírku dverí 1100 mm, váhy 70 kg, sila EN 2/3/4 a navyše má nastavovanie BC (backcheck). TS Profil reprezentuje “zlatú strednú cestu” ramienkových zatváračov s hrebeňovou technológiou od renomovanej spoločnosti Dormakaba. Je veľmi dobrý pre protipožiarne aj dymotesné dvere a veľkou výhodou sú aj kompaktné rozmery telesa, ktoré sa môžu hodiť pri montáži.
78,96 €s DPH