Co byste měli vědět před koupí dveřních kování
dělení klik

Kliky dělíme na štítové as děleným sítem (rozetové).

Při štítových klikách je nutné znát vzdálenost mezi osou kliky a osou klíče-rozteč. Vzdálenost je dle české normy 72 nebo 90 mm. Při bezpečnostních kování se používají také rozteče 92 nebo 88 mm. Na hrubších dveřích je obtížné změřit, zda je rozteč 88, 90 nebo 92 mm. Proto doporučujeme, pokud je to možné, zjistit rozteč od výrobce / prodejce dveří, resp. často bývá vyražena na čele zámku (eurodveře). U bezpečnostních kování je rovněž nezbytné znát tloušťku dveřního křídla kvůli délce šroubů a hranolků.

 

 názvoslovie kľučiekRozetové, čiže delené kliky, označujeme velkým písmenem R (kulatá rozeta) nebo HR (čtvercová rozeta). Většina rozetových klik se upevňuje přešroubováním skrz celou tloušťku dveří, proto je nutné, aby byly v zámku na to určené otvory - drtivá většina dnes vyráběných zámků tyto otvory .

Zámok s otvormi pre rozetyZámek s otvory pro rozety

U některých kování typu KOULE / klika nebo MADLO / klika, je nutné zadat orientaci - P / Ľ.

 

Zámok s otvormi pre rozetyOrientácia kľučiek s popisom 

Správnou polohu kliky a zamezení vůle zajišťují zvedací pružiny, které jsou obyčejně součástí kvalitních klik. Avšak pozor, některé zámky na vchodových dveřích vyžadují kování bez pružin. Jsou to takové, kde se zamyká zvednutím kliky nahoru.

Kľučka s dvíhacou pružinou Kľučka

Různé povrchové úpravy (konstrukce a také základní materiál) jsou vhodné pro různé zátěže. Pro použití na běžné rodinné bydlení vyhoví všechna provedení. Pro vysoké zátěže - tj. kanceláře, obchody, výrobu a podobně (čím větší počet procházejících lidí, čím větší nedbalost používajících a čím větší hmotnost dveří) tím je nutnější použít kliky na větší zátěž.

Velikost zátěže se můžete dozvědět jednak s klasifikačního čísla, ale zjednodušeně je to tak, že jde jednak o odolnost povrchové úpravy - nejodolnější je nerezavějící ocel / nerez (česky nerez), pak varianty chromu. Méně odolné jsou lakované povrchy ještě méně eloxované hliníku (stříbrný je odolný) a nejnižší třída jsou kliky stříkané barvou.

Na to na jakou zátěž je klika vhodná ovlivňuje také materiál a konstrukce. Jde o způsob uchycení kliky o dveře, upevnění kliky o hranol, typ skrutkoviny a podobně. Kliky na nejvyšší zátěže jsou i s kuličkovým uložením jako na ložiscích. Takové kliky z cenových důvodů nejsou v běžné nabídce, požádejte o konkrétní nabídku.

Pro náročné zákazníky je také možné dodat i kliky s antibakteriálním povrchem, s drahými kameny, typ garantovaný jen na jednu stavbu ve státě, svítící a podobně.

 

Příjemný nákup!