Kľučky na vnútorné dvere

Kľučky na vnútorné dvere

Kľučky na vnútorné (interiérové) dvere sú súčasťou každých dverí a majú významnú rolu ako estetický prvok na dverách.

 

Pri kľučkách na interiérové dvere by ste mali zvážiť dva nasledujúce faktory, podľa ktorých si vyberiete kľučku vhodnú pre Vás:

1. Vzhľad - vzhľadom sa interiérové kľučky sa ďalej delia na moderné, rustikálne, hranaté alebo oblé ale hlavne podľa farby (strieborná, zlatá, sivá, čierna a veľa ďalších). Farba sa obvykle zlaďuje s farbou pántov.

2. Akosť - najkvalitnejší povrch kľučiek je brúsená nehrdzavejúca oceľ. Nehrdzavejúca oceľ (antikór, nerez...) obsahuje okrem železa chróm aj nikel. Tieto prvky dávajú oceli pevnosť, ktorá dáva kľučkám vysokú odolnosť voči poškriabaniu. Aj keby ste poškriabali takéto kľučky, škrabance splynú s brúsenou/kefovanou štruktúrou. Takisto nevidno odtlačky prstov, a odolnosť voči vode a iným poveternostným podmienkam je samozrejmosťou.
Nevýhodou je možnosť výroby len v prirodzenej striebornej farbe.

Kvalitný materiál je takisto mosadz. Mosadzné kľučky sú pevné, ťažké a pekne vyzerajú. Výhodou je aj možnosť rôznych povrchových úprav. Jestvujú tiež kľučky s vysokým obsahom medi ktoré nemajú na povrchu lak - sú antibakteriálne. Podobný účinok majú tiež povrch s obsahom striebra.

Kľučky s výhodným pomerom cena/kvalita sú hliníkové kľučky. Podobne ako kľučky z nehrdzavejúcej ocele sú strieborné hliníkové kľučky oteru vzdorné, a majú dobrú pevnosť. Eloxované povrchy sú vo viacerých farbách.

Ďalší z lacnejších materiálov sú zinkozliatiny. Neznamená to však, že kľučka zo zinkozliatin je zlá, aj keď nedosahuje vlastnosti mosadzných kľúčiek. Táto zliatina sa vyznačuje dobrým pomerom cena/kvalita, umožňuje rôzne farebné úpravy. 

 

Kvalitu vnútorných kľučiek pre dvere ovplyvňujú aj ďalšie faktory:

1. dvíhacie pružiny - kľučka s dvíhacími pružinami šetrí zámok a keď sa jedna pružina pokazí (či už v zámku alebo kľučke), druhá pružina stále funguje. Ak je pružina v zámku slabá a kľučky nemajú dvíhacie pružiny, kľučka sa nevráti do vodorovnej polohy.

2. zápustky štítu do dver - zápustky sú vyčnievajúce časti štítu a slúžia na prenos sily z kľučky (tlakom ruky) do rámu dverí (aby sa štít nehýbal). Kľučka so zápustkami je potrebná hlavne do viac namáhaných dverí.

Ako určiť rozmer kľučky a čo je potrebné zmerať?

Pri štítových kľučkách potrebujete vedieť len rozstup - podľa obrázkov nižšie. Ak chcete rozetovú kľučku (delený štít), nepotrebujete merať rozstup. Kľučky na vnútorné dvere sú vyrábané na hrúbku dverí 40 mm, ak ide i inú hrúbku, treba to riešiť pri objednávke.

Ospravedlňujeme sa za nepríjemnosti.

Znova hľadať to čo hľadáte