Kľučky na interiérové dvere

Kľučky na interiérové dvere

Kľučky na vnútorné (interiérové) dvere sú neoddeliteľnou súčasťou každých dverí. Slúžia najmä na otváranie a zatváranie dverí, avšak významnú rolu hrajú aj ako dizajnový doplnok ku dverám (farbou aj tvarom).

 

Pri kľučkách na interiérové dvere by ste mali zvážiť 2 nasledujúce faktory, podľa ktorých si vyberiete kľučku vhodnú pre Vás:

1. Dizajn - dizajnové interiérové kľučky sa ďalej delia na moderné, rustikálne, hranaté alebo oblé ale hlavne podľa farby (strieborná, zlatá, sivá, čierna a veľa ďalších). Farba sa obvykle volí podľa farby pántov.

2. Kvalita - najkvalitnejší povrch kľučiek je brúsená nehrdzavejúca oceľ. Nehrdzavejúca oceľ (antikorózna oceľ, nerez...) je zliatina viacerých prvkov (najmä oceľ + chróm + nikel + mangán), ktorá sa vyznačuje vysokou pevnosťou a odolnosťou voči poškriabaniu. Aj keby ste poškriabali takéto kľučky, škriabance splynú s brúsenou / kefovanou štruktúrou. Takisto nevidno žiadne odtlačky prstov, a odolnosť voči vode a iným poveternostným podmienkam je samozrejmosťou. Výhodou vie byť aj nízka cena.
Nevýhodou je možnosť výroby len v prirodzenej striebornej farbe.

Kvalitný materiál je takisto mosadz. Mosadzné kľučky sú pevné, ťažké a pekne vyzerajú. Výhodou je aj možnosť rôznych povrchových úprav.

Kľučky s výhodným pomerom cena / kvalita sú hliníkové kľučky. Podobne ako kľučky z nehrdzavejúcej ocele sú strieborné hliníkové kľučky oteru vzdorné, a majú dobrú pevnosť.

Ďalší z lacnejších materiálov je zamak, čo je zliatina rôznych kovových prvkov. Neznamená to však, že kľučka zo zamaku je zlá. Táto zliatina je stále dobrá a vyznačuje sa dobrým pomerom cena/kvalita.

 

Kvalitu kľučiek pre interiérové dvere ovplyvňujú aj ďalšie faktory:

1. dvíhacie pružiny - kľučka s dvíhacími pružinami šetrí zámok a keď sa jedna pružina pokazí (či už v zámku alebo kľučke), druhá pružina stále funguje. Ak je pružina v zámku slabá, nemusí sa kľučka vždy vrátiť do vodorovnej polohy.

2. zápustky do dverí pre vyššiu záťaž - zápustky pre zvýšenú záťaž slúžia hlavne pre rozloženie sily z kľučky (tlakom ruky) do rámu dverí. Kľučka so zápustkami je vhodná do kancelárií, vchodov prípadne viac namáhaných priestorov. Do bytu/domu však takéto kľučky postačujú, a na druhú stranu majú výhodu jednoduchšej montáže.

 

Ako určiť rozmer kľučky a čo je potrebné zmerať?

Pri štítových kľučkách potrebujete vedieť len rozostup - podľa obrázkov nižšie. Ak chcete rozetovú kľučku (delená kľučka od spodnej krytky), nepotrebujete merať nič.

Ospravedlňujeme sa za nepríjemnosti.

Znova hľadať to čo hľadáte