apex: kovania, uyzmykanie a príslušenstvo k dverám

Zámky a zapadacie plechy

Zámky môžu byť - zadlabávacie, visiace, prídavné, poštové, nabytkové. Zámky do dverí môžu byť viacbodové - na plastové, hlinikové a bezpečnostné dvere.

Zadlabacie zámky do dverí a zapadacie plechy

Zadlabávacie zámky

Zámok vrchný a prídavný

Zámky vrchné a prídavné

Zámok priemyselný, zámočky priemyselné

Zámky priemyselné

zámkové vložky, fabky, fabka, stavebné vložky, zámok do dverí FAB

Zámkové vložky


zámky e-shop

Kúpiť zámky

Zadlabávacie zámky:

Určenie

Zadlabávacie zámky do dverí sa používajú hlavne v dverách (bránach, bráničkách), kde sa vkladajú do zádlabu v dvernom krídle. Do niektorých zámkov sa vkladajú zámkové vložky (cylindrické vložky, ľudove fabky - FAB bol názov českého výrobného podniku).

Technické informácie

Väčšina zadlabávacích zámkov do dverí má západku (ľudovo „strelka“) a závoru (nespisovne „jazyk“). Dôležitými parametrami pre určenie typu dverového zámku je jeho typ tj. Či je na obyčajný kľúč, OZ - obyčajný zánok (cudzojazyčná sjkratka BB), na zámkovú vložku (VZ) alebo na záchodové kovanie - ZZ (po anglicky "WC"). Dôležitý parameter je tiež rozmer hranolčeka / hranolčekov. Pri zámkoch s lištou po celej výške krídla (z plastových alebo eurodverí) je dôležitý tvar valčeka na , ich rozostup a smer zatvárania pri uzamykaní. Obdobne to platí aj pre hákové zámky do vchodových dverí.
Ak potrebujete zámky do vonkajších dverí (vonkajšieho prostredia, treba to zadať do dopytu. Cena dverných zámkov do vonkajšieho prostredia je citeľne vyššia, sú robené z masívnejších materiálov a z lepšou (hrubšou) povrchovou úpravou (pozinkovaním).
Pokiaľ riešite výmenu pokazeného lištového zámku na vchodových dverách (eurodverách, plastových alebo hliníkových) najschodnejší postup je taký, že potrebujete bezpodmienečne vedieť mimo vyššie uvedených parametrov aj výrobcu zámku. V ideálnom prípade sa dá vyčítať presný typ zámku ktorý býva niekedy na nálepke ktorá je nalepená na boku zámku. Dostanete sa k nej len ak vyberiete zámok z dverí. Cena týchto dverových zámkov je vysoká.

Zhrnutie: ak potrebujete nahradiť pokazený zámok do dverí, je treba zistiť minimálne:
 • rozstup zámku (72mm, 90mm, 92 mm a iné)
 • hĺbku tŕňa (25, 30, 35, 40, 45, 50, 55 a iné)
 • rozmery čela zámku
 • typ zámku, - vložkový zámok (nesprávne FAB zámok) / obyčajný zámok / záchodový zámok
pri zvláštnych, menej používaných alebo zámkoch z vchodových dverí aj:
 • z čela zámku meno výrobcu (AGB, GEGE, MACO, Hobes, Tesla, Winkhaus, SFS, KFV, FAB, Siegenia Aubi a iné)
 • z boku zámku presné označenie typu, ak sa dá
 • hĺbku zádlabu zámku
 • rozmery tŕňa / tŕňov  (4x4, 6x6, 8x8, 9x9, 10x10)
 • iné - hák...či sa zamykajú pohybom kľučky dohora, magnetické  a pod.
pri  zámkoch do dverí s lištou po celej výške dverného krídla tiež:
 • tvar lišty ("U" alebo rovná) a jej dĺžka
 • tvar valčekov (hríbikovité alebo valcovité)
 • ich rozstup a smer pohybu

Zadlabací zámok do dverí

Dodanie

Väčšinu zadlabávacích zámkov (takmer všetky) do interiérových dverí máme na sklade v našej predajni v Banskej Bystrici. Zámky do plastových / eurodverí / hliníkových dverí dodávame väčšinou až na objednávku, je tam príliš veľa typov, dodanie 2 až 30 dní.

Visiace zámky:

Visiace zámky majú očko a telo do ktorého sa vkladá kľúč a zamykajú sa nimi predovšetkým očká reťaze prípadne skrinky a pod. Visiace zámky ako každé iné zámky majú rôzne rozmery podľa potrebnej veľkosti a aj rôzny systém uzamykania – tj na kľúč, na kód a pod. Pred zakúpením zámku je dôležité zistiť priemer očka ktorý bude daný visiaci zámok uzamykať. Visiace zámky môžu byť zaradené aj do bezpečnostných kategórií podľa potrebného použitia. Môžu mať špeciálne spevnené telo ktoré zároveň aj chráni očko pred vyrazením kladivom prípadne pohyblivé očko proti odpíleniu.
Cena visiacich zámkov môže byť veľmi rozdielna, od veľmi lacných až po veľmi drahé, aj nad 100 €. Cena je vyššia aj pri špeciálnych zámkoch do vlhkého prostredia, najlepšie sú zámky určrné k moru, sú zo špeciálnych materiálov. Zámky potiahnuté gumov so všeliakými upchávkymi nie sú dubré, voda sa tam vždy dostane a tie gumené obaly bránia vysušeniu....

Schránkové zámky:

Schránkové zámky majú prevažne tvar rúrky na jednoduchý, krátky a obojstranný kľúč.Pri zakupovaní týchto zámkov je potrebné si hlavne zistiť priemer rúrky aby pasoval do pôvodného otvoru a uzamykací mechanizmus či bude pasovať do nastavenia schránky.

Nábytkové zámky:

Nábytkové zámky sa podobajú schránkovým zámkom a môžu mať aj hranaté telo s rúrkovým otvorom na kľúč. Pokiaľ nemáte údaj od akého výrobcu je zámok a sériové číslo je najlepšie ho doniesť na predajňu pretože týchto zámkov môže byť veľa druhov a navzájom sa zamieňať.

Vrchný zámok:

Vrchný zámok sa väčšinou používa ako prídavný zámok na dverách. Tieto typy zámkov sa používajú hlavne na dodatočnú montáž alebo tam kde je príliš tenký materiál aby bolo možné doňho zadlabať zámok – napr. pri nábytku v zásuvkách a pod.

Štítky:

zámky do dverí predaj, zámky Banská Bystrica, exteriérové zámky do dverí, zámky do posuvných dverí, zámky AGB, dverné zámky, zámky do dverí cena, zámky do dverí Banská Bystrica, zamky na dvere, dverové zámky

© apex Banská Bystrica s.r.o.
Ísť na začiatok stránky