apex: kovania, uyzmykanie a príslušenstvo k dverám

Výroba kľúčov - apex Banská Bystrica s.r.o.

Všeobecný popis

Kľúče vyrábame v našej predajni v Banskej Bystrici na "Sídlisku".

 • Vyrábame kľúče zúbkované, jamkové, schránkové, do visiacich zámkov a pod. Rozpis nájdete aj s fotografiami na spodku stránky.
 • Vyrábame autokľúče, zúbkované i hadíkové, robíme aj čipovanie. Či vieme načipovať aj váš autokľúč si overte v predajni alebo na tel. č. uvedenom dole.
 • Kopírujeme magnetické a čipové kľúče do bytových vchodov (Dallas a čipy s technológiou RFID).
 • Predávame vložky zámkov, v rôznych dĺžkach, aj veľkoobchodne.
 • Robíme servis na vložky, vieme vyskladať vložku podľa kľúča a to typy: GEGE pExtra, GEGE EAP-2000, GEGE P-001, GEGE Ap-2000,  Cisa C-2000, EuroPlus.
 • Výmenu zodratých stavidiel robíme na typoch: ISEO F5, ISEO R6, Cisa C2000, GEGE EAP 2000, pExtra
 • Vyrábame viac vložiek na jeden kľúč.
 • Vyrábame uzamykacie systémamy, aj elektronické.
 • Disponujeme dvomi patentom chránenými profilmi (iba my vyrobíme kópie kľúčov) - pExtra a KABA Matrix. Evidujeme aj počty vyrobených kópií kľúčov k jednotlivým vložkám z dôvodu zabezpečenia najvyššej bezpečnosti.
 • predávame aj prívesky na kľúče, rozlišovače kľúčov, kľúčenky, krúžky pre kľúče atď.
 • Vyrábame menovky, hotelové kľúčenky, tabule.
Výroba kľúčov v predajni na ul. 29. augusta č. 23, Banská Bystrica (Sidlisko).Vyroba klucov Banska Bystrica, výroba autokľúčov

Predajňa apexu

Adresa predajne: 29 augusta č. 23, Banská Bystrica - na Sídlisku, v strede ulice od železničnej stanice. GPS:

48.738382 19.162088

N48°44´18.174" E19°9´43.516"

RFID, Dallas

Naše referencie na elektronické uzamykanie pomocou elektronického kovania C-lever v Banskej Bystrici si môžete pozrieť v hostinci v Kremničke "U Vinca" a v pasáži vedľa Tatrabanky (Dolná ulica, Banská Bystrica). Uzamykanie do bytových domov pomocou prístupového zariadenia RAK BES môžete vidieť napríklad na Gaštanovej ulici č. 2 až 10 (Podlavice, Banská Bystrica).

Naše mechanické uzamykacie systémy sú inštalované v internátoch UMB Banská Bystrica, Lion Car Banská Bystrica, MÚ Hnúšťa, Erdödiho paláci v Bratislave, Linde GAS v Bratislave, Elmont Banská Bystrica, Audiofón Banská Bystrica,  Penzión p. Kvasnu v Kremničke (Banská Bystrica), Alfa Bio Sliač, Parkovací dom vo Zvolene, Evonik Slov. Ľupča, Simkor Banská Štiavnica, K-systém Žiar nad Hronom, Asseco Banská Bystrica, Ave moto, Martinská nemocnica, Penzión Slniečko v Tajove pri Banskej Bystrici, Belami Čadca, Elmont Banská Bystrica, Combin Banská Štiavnica, Drugimpex, rod. vila p. Kondera v Banskej Bystrici, Jazyková škola Speak Banská Bystrica, HTMAS Vlkanová,  penzión Luteus pri Budči, bytovka v Banskej Štiavnici, Staf Banská Bystrica atď.

Kvalitná výroba kľúčov je zabezpečená jednak výrobou kľúčov na strojoch svetovej špičky SILCA, s elektrickým nastavovaním a jednak používaním kvalitných surovín pokiaľ sa dá mosadzných, opäť od talianskeho výrobcu Silca.

výroba kľúčov
Banská Bystrica
kľúčové centrum
Banská Bystrica
výroba autokľúčov
Banská Bystrica
zámky
Banská Bystrica
výroba kľúčov
Banská Bystrica
kľúčové centrum
v BB
výroba autokľúčov
v B. Bystrici
zámky
Banská Bystrica

výroba kľúčov
Banská Bystrica
vyroba klucov
Banská Bystrica
autokľúče
Banská Bystrica
zámky
Banská Bystrica
kľúčiky

Výroba kľúčov Banská Bystrica

Rady k výrobe kvalitných duplikátov kľúčov

 • K výrobe kľúča predložte pôvodný kľúč, nie kópiu. Obyčajne ho spoznáte tak, že je na ňom ten istý nápis, ako na zámkovej vložke. Na niektorých býva taktiež viac ciferné číslo.
 • Kľúč nesmie byť obdratý, nalomený alebo zohnutý. Výroba kľúčov podľa prasknutej predlohy je nepresná, lebo obyčajne  prasknutý kľúč je na praskline nadvihnutý. Ak sa vám dá kľúčik otočiť vo vložke len vtedy ak ho trošku povytiahnete, znamená to, že vložka (kľúč) je obdratá a treba ju vymeniť za novú.
 • Pri kúpe zámkových vložiek a visiacich zámkov kde budete potrebovať viac kľúčov dbajte na to, aby ste nekúpili nekvalitné, hlavne čínske výrobky. Činske výrobky sú aj v prijateľnej kvalite, ale značná časť je veľmi nízkej kvality. Spoznáte ich podľa extrémne nízkej ceny, alebo nízkej váhy (sú z hliníka!), alebo menšej a tenšej hlavy kľúča a pod. Výroba kľúčov k takýmto výrobkom často nie je vôbec možná.
 • Na vchody do bytoviek je potrebná vložka s tvrdými stavidlami (P-001 TS), aby dlho vydržala vysokú záťaž. Ak máte bežnú vložku a vo vchode je zopár susedov s nekvalitne vyrobenými oceľovými kľúčmi, vložka bude po pol až roku nefunkčná. Výroba kľúčov je najkvalitnejšia z pôvodného kľúča k vložke, preto je dobré pri výmene vložky dať vyrobiť kľúče pre celý vchod naraz. Pre vchody do bytoviek robíme aj elektronicé otváranie pomocou čipov.
 • Výroba kľúčov podľa kľúča ktorý vám "zadrháva", nemá zmysel, kópie nebudú fungovať. Tento jav často nastáva na vložke ktorá je už zodratá. Takú vložku ak je k nej vyrobených veľa kľúčov (vhod do bytovky, podniku a podobne) je výhodné dať do servisu na opravu, ak je kľúčov málo, treba kúpiť novú zámkovú vložku.
 • Výroba kľúčov s patentom chráneným profilom (naozajstné "kartové" vložky) je možná len s predložením karty. Približne polovica výroby kľúčov  s chránenými profilmy je viazaná na konkrétnu kľúčovú službu, ktorú by ste mali vyčítať z karty. U nás sa mimo našich profilov dajú objednať kľúče k vložkám Cisa a Mul-T-Lock.
 • K menšiemu opotrebeniu kľúčov a vložky bude dochádzať, ak je vložka namazaná. Mazať sa môžu výhradne práškovým grafitom (v žiadnom prípade nie grafitovou vazelínou) alebo špeciálnym mazadlom na vložky (je to mimoriadne riedke mazivo nelepiace nečistoty), napr. GEGE. V žiadnom prípade nesmiete mazať vložku olejom - spoľahlivo ju zničíte.
 • Výroba kľúčov musí byť primerane "pomalá". Ak pri výrobe kľúčov obsluha rýchlo kmitá zľava doprava, kľúč bude nekvalitne vyrobený, bude drsný a bude ničiť vašu zámkovú vložku. Tento problém je vypuklejší pri oceľových surovinách, lebo sú tvrdé, nevyhladia sa a pôsobia ako pilník. Preto u nás k výrobe kľúčov kupujeme prednostne drahšie mosadzné suroviny, ktoré sú šetrné k vašej vložke.
 • Farebné hliníkové kľúče sú síce ľahké a ľahko rozlíšiteľné, ale sú menej pevné (ľahšie sa zlomia alebo ohnú) a menj trvanlivé. Pokiaľ potrebujete kľúč odlíšiť, je najvhodnejší kľúč Silky, má farebnú plastovú obrubu okolo hlavy kľúča. U nás v predajni v Banskej Bystrici ponúkame tento typ takmer na všetky FAB kľúče + 5 univerzálnych profilov.
Výroba kľučov, Banská Bystrica

Kľúč Silky, s plastovou obrubou na rozlíšenie kľúčov (obruby kľúčov sú v rôznych farbách)

Autokľúče

 • Výroba autokľúčov je podobná ako výroba obyčajných kľúčov, preto plne platia poznámky a inštrukcie z predchádzajúceho odstavca.
 • K výrobe autokľúča (kľúča od motorky, autobusu, lode, nákladného auta) je potrebné vedieť typ a rok výroby, pomôže to s identifikáciou potrebnej suroviny. Niektoré autokľúče (málo používané) je nutné objednať a počkať 2-3 dni na dodanie surovin
 • Autokľúče značiek BMW a Mercedes nevyrábame. Autokľúče značky Ford vyrábame len hadíkové alebo zúbkované, tie so špeciálnym hrotom nevyrábame (koncovka FORD).
 • K niektorým autokľúčom je možné dodať presnú kópiu pôvodného tela kľúča s planžetou, s tým že je možné využiť pôvodný čip.
 • Pre čipovanie autokľúča je v 50% prípadoch potrebné aj auto kvôli imobilizéru. Pokiaľ máte auto do roku výroby 1999, vo veľkej vačšine prípadov nebudete potrebovať pre výrobu autokľúča aj auto. K výrobe autokľúčov od roku 2000 je väčšinou potrebné k načipovaniu autokľúča mať k dispozícii aj automobil (sídlime v BB).
 • Výroba kľúčov je možná aj podľa zámku (pri strate kľúčov), my takúto službu neposkytujeme (zaoberá sa tým napr. p. Šalamún, má kľúčiarstvo na Fortničke - Martina Rázusa 6, Banská Bystrica)
 • Vyrábame autokľúče všetkých bežných značiek mimo Mercedesov, BMW a FORDových autokľúčov so špeciálnou koncovkou.
 • Autokľúče skupiny Volkswagen tj. Audi, Škoda, Seat a VW vyrábame približne do roku výroby 2002.
 • Zoznam autokľúčov s imobilizérom ktoré v našom kľúčovom centre v Banskej Bystrici vyrábame.
 • Je možné vyrobiť na objednávku aj autokľúč s vyskakovacou planžetou s diaľkovým ovládaním, či sa dá aj na vami požadovaný typ automobilu si overte dotazom. K zosynchronizovaniu kľúča s DO s automobilom je potrebný postup ktorý nájdete v príručke k vášmu automobilu.
 • Je nevhodné kupovať autokľúče v internetových predajniach s predpokladom že si ich dáte vyfrézovať a načipovať v kľúčiarstve. Častokrát majú planžety mizernej kvality a z veľmi tvrdých materiálov na ktorých si niekoľko kľúčiarov už vylomilo frézy a preto väčšina nerobí z prinesených surovín kľúčov (výnimkov sú originálne kľúče z autoservisov). Okrem toho nespolupracujú všetky čipy zo všetkými čipovacími prístrojmi, napr. Silca má čip ktorý si patentom ochránila aby sa dal použiť len s ich prístrojom.
 • Špecifikum autokľúčov spočíva v tom, že sú obyčajne veľmi namáhané, t.j. zodraté. My vieme pridať na stoji zo 2 desatinky milimetra, problém spočíva v tom, že stavidlá ani kľúč sa neobdierajú rovnomerne, špička kľúča sa obdiera viac, pri hlave menej. Ak je zámka veľmi zodratá, stáva sa že nepômôže ani ak sa vyrobí originálny kľúč.

Rady ku kúpe zámkových vložiek pre vchody do bytoviek

Pri kúpe a inštalácii nových dverí do vchodov bytoviek sa opakuje situácia, keď je s novými dverami dodaná lacnejšia zámková vložka (ľudove FAB-ka). Osobne som sa nestretol s tým, že by objednávateľ na vložku a kľúče kládol nejaké požiadavky, preto obyčajne býva dodaná vložka nie veľmi vysokej kvality a bez zváženia možnosti jej servisu (lebo v prvom rade ide o nákupnú cenu a nie o cenu zohľadňujúcu všetky aspekty). Bez toho aby posúdili  investori vhodnosť vložky, dajú vyrobiť kľúče a sú prekvapený, keď za pol roka musia kúpiť novú vložku a dať vyrobiť opäť všetky kľúče. Vhodný postup je nasledovný:

zistite si kvalitu a vhodnosť dodanej vložky, ak je nevhodná, treba kúpiť novú

nevhodná zámková vložka:

 • je neznámej značky
 • kľúče sú tenšie
 • kľúče nemajú frézovaný chrbát (sú nepresné, lebo sú len vyrazené lisom z plechu)
 • vložka je ľahká (je z hliníka alebo zinkozliatiny)
 • zámočníctva na ne nerobia servis
 • ak nie je požiadavka na vysokú bezpečnosť, tak je nevhodný aj opačný extrém, ak sa použije kvalitná vložka, avšak so zbytočne drahými kľúčmi, v praxi som sa u nás v BB stretol s tým, že v niektorých menších výrobách dodávali také isté vložky ako na rodinné domy (vložky s jamkovými kľúčmi), ktoré sú 5 x drahšie ako zúbkové kľúče, t.j. za cenu tých kľúčov mohlo byť vybavených 5 vchodov
Pri boji o čo najnižšie ceny výrobcovia šetria materiál, znižujú jeho kvalitu, alebo vynaloženú prácu. Tieto príznaky nízkej kvality vidno najbadateľnejšie na kľúčoch. Kvalitné kľúče sa vyrábajú frézovaním z polotovarov. Novinku v znižovaní nákladov pri výrobe surovín som zaznamenal v decembri 2013 u nás v Banskej Bystrici, keď sa nám do rúk dostal kľúč Medos, ktorý nemá drážky vyfrézované, ale odliate. Na obrázku vidno miesto spojenia formy. Všimli sme si to pri chybovosti vo výrobe kópií kľúčov ktorá bola spôsobená tým, že chrbát kľúča nebol rovný ale zahnutý o približne 0,1 mm čo spôsobovalo problém pri výrobe. Na poctivých kľúčoch s vyfrézovanými drážkami a chrbátom sa to nemôže stať.
 Výroba klucov BB, vadný klúč

vhodná vložka:

 • je značková a takej značky ktorá sa u nás bežne predáva a servisuje
 • ak sa jedná o bežné vchody kde nie je požiadavka na vysokú bezpečnosť alebo toho aby sa nedali kľúče voľne kopírovať, tak sú reálne najpoužitelnejšie tieto značky: GEGE, CISA, FAB, ISEO, CES, (v niektorých regiónoch aj Mauer)
 • ak ide o špecialne požiadavky a nie je limitujúca cena, tak: KABA, EVVA, DOM
 • má tvrdé stavidlá a lacné kľúče - konktrétny typ napr. GEGE P001-TS

Typy kľúčov - názvoslovie

Zúbkovaný kľúč, výroba kľúčov apex Banská Bystrica s.r.o.

Zúbkový kľúč jednostranný

Tento typ kľúča je najrozšírenejší vďaka jednoduchej a lacnej výrobe.  Názýva sa tiež zúbkovaný kľúč. Vložky s takýmto typom kľúča dosahujú nízke až stredné úrovne bezpečnosti, typický je počet kombinácií na päťstavidlovej vložke 45 000. Výroba kľúčov takýchto typov je najbežnejšia.
Jamkový kľúč, výroba kľúčov apex Banská Bystrica s.r.o.

Jamkový jednoradový kľúč

Tento typ kľúča je druhý najrozšírenejší pre zámkové vložky vďaka ťažšiemu vyhmataniu a atraktívnemu vzhľadu. Vložky s takýmto typom kľúča dosahujú stredné úrovne bezpečnosti, typický je počet kombinácií na päťstavidlovej vložke 30 000. Takýto typ kľúčov vyrábame.
Zúbkovo . jamkový kľúč, výroba kľúčov apex Banská Bystrica

Zúbkovo jamkový kľúč

Tento typ kľúča je menej rozšírený, vyžaduje zložitejšiu konštrukciu vložky. Vložky s takýmto typom kľúča dosahujú vysoké úrovne bezpečnosti, typický je počet kombinácií na päťstavidlovej vložke 3 200 000. Takýto typ kľúčov vyrábame. Výroba kľúčov je možná len  v kľúčiarstve ktoré disponuje daným profilom kľúča. K výrobe je potrebná bezpečnostná karta. Z nej vyčítate taktiež kto disponuje vaším profilom (kde sa dá kľúč vyrobiť).
Kľúč jamkový, viacradový, vyroba klucov Banska Bystrica

Jamkový viacradový kľúč

Tento typ kľúča je menej rozšírený, vyžaduje zložitú konštrukciu vložky. Vložky s takýmto typom kľúča dosahujú špičkové úrovne bezpečnosti, typický je počet kombinácií na trojradovej vložke je 149 miliárd a na štvorradovej 907 miliárd kombinácií. Takýto typ kľúčov vyrábame. K výrobe treba bezpečnostnú kartu.
Kľúč do zámkov TOKOZ, vyroba klucov Banská Bystrica s.r.o.

Kľúč do visiacich zámkov TOKOZ

Tento typ kľúča je používaný vo visiacich zámkoch TOKOZ, ktoré dobre odolávajú špine a drsnému zaobchádzaniu. Zámky s takýmto typom kľúča dosahujú nižšie a stredné úrovne bezpečnosti. Takýto typ kľúčov vyrábame.
Drážkový autokľúč, výroba klúčov apex Banská Bystrica s.r.o.

Drážkový kľúč

Tento typ kľúča je najčastejšie používaný v automobiloch. Vložky s takýmto typom kľúča dosahujú stredné úrovne bezpečnost. Nazíva sa tiež hadíkový. Takýto typ kľúčov vyrábame.
Kľúč schránkový Elko, vyroba klucov Banska Bystrica

Kľúč schránkový Elko

Tento typ kľúča je používaný v poštových schránkach. Zámky s takýmto typom kľúča dosahujú nižšie úrovne bezpečnosti. Výroba  kľúčov ELKO je možná, resp. máme na sklade už vyrobené, ku kúpe stačí vedieť číslo zámku. Takéto kľúče vyrábame.
Kľúč viacdrážkový, výroba kľúčov - apex Banská Bystrica

Kľúč viacdrážkový

Tento typ kľúča je používaný vo vložkách s vysokou bezpečnosťou.  Výroba kľúčov tohto typu je možná na bežnom stroji, obmedzujúca je dostupnosť suroviny. Najvhodnejšia je objednávka podľa bezpečnostnej karty.
Tvarový kľúč, výroba kľúčov Banská Bystrica

Tvarový kľúč

Toto sú kľúče ktoré sa používajú v obyčajných zámkoch na vnútorných dverách. Bezpečnosť je na najnižšej úrovni. K zakúpeniu duplikátu je potrebné vedieť výrobcu zámku (často býva vyrazená značka na čele zámku) a číslo kľúča. U nás sú najčastejšie zámky: TESLA, HOBES, GEGE, AGB, ASSA ABLOY (FAB). Takéto kľúče sa predávajú hotové, nevyrábajú sa v kľúčiarstvach.
Magnetický kľúč, výroba kľúčov Banská Bystrica

Magnetický kľúč

Tento typ kľúča je používaný vo vložkách s vysokou bezpečnosťou.  Výroba kľúčov na takýchto princípoch sa nedá vyrábať v kľúčiarstvach z technoligických dôvodov. Dodáva sa len na objednávku po overení bezpečnostnej karty.
Dozický kľúč, výroba kľúčov Banská Bystrica

Dózický kľúč

Dózický kľúč sa podobá na tvarový, má však aj vyrezané aj zuby. Používanie týchto zámkov je na ústupe. Bezpečnosť je podstatne vyššia ako pri tvarových kľúčoch. Dózický kľúč získal svoje pomenovanie v časoch Rakúsko-Uhorska podľa talianského grófa  Dozziho - dózické zámky. Vyrábame obmedzený sortiment dózických kľúčov.
Kľúč zúbkovaný dvojstranný, kľúčové centrum Banská Bystrica

Kľúč zúbkovaný dvojstranný

Tento typ kľúčov sa používa hlavne na poštových schránkach a priemyselných zámkoch. Toto je typ kľúča, kde je najviac nekvalitných, bezmenných výrobkov. Tento typ kľúčov vyrábame.
Trezorový kľúč, kľúčové centrum Banská Bystrica

Trezorový kľúč

Tieto kľúče sa používajú hlavne na trezoroch a niektorých typoch bezpečnostných dverí či zámkách na garáži a podobne. Napriek jednuduchému výzoru majú zámky s takýmito kľúčmi vysokú bezpečnosť. Výroba kľúčov pre trezory je náročná na stroj, obmedzujúci je hlavne nízky objem výroby. Trezorové kľúče nevyrábame.
Rúrkový kľúč, výroba kľúčov Banská Bystrica

Rúrkový kľúč

Takéto kľúče sa používajú napr. na rozvodných skriniach, v priemyselných zámkoch  a podobne. Výroba kľúčov rúrkových je obtiažna v tom zmysle, že je potrebný špeciálny stroj a dopyt je nízky, preto tieto kľúče nevyrábame.
Pichací kľúč, výroba kľúčov Banská Bystrica

Kľúč pichací

Pichacie kľúče sa používali hlavne v starých trezoroch alebo starých bezpečnostných zámkoch. Dnes sa používajú málo. Výroba kľúčov do starých trezorov sa často robí aj ručne, pilníkom, lebo nie sú dostupné vhodné polotovary a prípravky na uchytenie do stroja. Takéto kľúče nevyrábame.
Kľúč pre vložku s teleskopickými stavidlami, výroba kľúčov Banská Bystrica

Kľúč pre vložku s teleskopickými stavidlami

Tieto kľúče sú málo používané, používa ich spoločnosť Mult-T-Lock. V každej jamke je naspodu ešte "kopček", lebo vložka má stavidlá duté a v tých dutinách je ďalšie výsuvné stavidlo t.j.  jamka ovláda dve stavidlá naraz. Výroba kľúčov pre teleskopické stavidlá je náročná, sú potrebné duté frézy. Takéto kľúče dodávame na objednávku, je nutná bezpečnostná karta.
Nie sú tu vymenované všetky typy kľúčov, jestvujú aj iné. Či vieme vyrobiť konkrétny typ kľúča záleží na tom či máme vhodný stroj, je dostupná surovina na výrobu, či daná surovina je chránemá alebo nie a či máme s príslušným výrobcom zmluvu. Najväčšie problémy spôsobujú lacné výrobky, ktroré nemajú nijako označený kľúč (na kvalitných výrobkoch je kľúč označený menom výrobcu), alebo je označený nič nehovoriacou značkou (bezvýznamnou, z Hornej Dolnej v južne Číne).

Kupovaním značkových výrobkov si zabezpečíte bezproblémovú výrobu kľúčov, možnosť výroby viacero zámkových vložiek na jeden kľúč, či opravu zodratej vložky (kľúče ostanú také isté). Pri tejto príležitosti spomeniem, že pre neznalých môžu niektoré značky vyzerať klamlivo značkové ale nie sú značkové (výrobca kovaní na okná alebo niečoho podobného či distribútor si obyčajne na niečo lacnejšie dá vyrážať svoje meno) ide napr. o vložky Roto, Winkhaus, MP a pod. To nie sú výrobky na aké by kľúčiarstva mali náhradné diely. Sú ale aj výnimky, keď ako OEM predáva vložky MUL-T-LOCK spoločnosť ADLO (bezpečnostné dvere) alebo Construct (uzamykanie radiacich pák). Na takých výrobkoch ale obyčajne je na jednej strane meno skutočného výrobcu. V takom prípade výroba kľúčov nie je problém. Značkové výrobky sú napr.: KABA, GEGE, CISA, ASSA ABLOY, ISEO, EVVA, (FAB, GUARD), MUL-T-LOCK, DOM - títo výrobcovia sa profesionálne, rozsiahle a dlhodobo zaoberajú uzamykaním. Je ich dosť, stačí si len vybrať.

Ing. E. Horváth, apex Banská Bystrica

Výroba kľúčov BB

 vyroba autoklucov, apex Banska Bystrica, autokluce
Ďalšie informácie o kľúčoch a výrobe kľučov môžete nájsť na anglickej verzii Wikipédii, na slovenskej je toho málo a vzhľadom na to že je nás málo, tak sa to asi tak skoro nezmení. Odborných informácií je málo a vnútorné pravidlo Wikipédie že sa môže odkazovať len na jestvujúce zdroje ale nie je dovolené "tvoriť" vo Wikipédii je pre malé národy v málo frekventovaných odborných témach veľmi obmedzujúce.

Štítky:

názvoslovie kľúčov, typy kľúčov, kľúče do zámok, kľúče do dverí, výroba kľúčov, kľúče zámky, výroba kľúčov Banská Bystrica, názvy kľúčov, autokluce Zvolen

Hlavná stránka | © apex Banská Bystrica s.r.o.

Ísť na začiatok stránky