apex: kovania, uyzmykanie a príslušenstvo k dverám

Prahy a okopové plechy

Prahy

Drevené prahy sa používajú hlavne v interiéroch a vchodových dverách na zabránenie prieniku vzduchu, alebo na zamaskovanie odskokov podláh (ich nerovnakých výšok) a pod. Sú vhodné najmä ku vchodovým dverám, dverám do garáže, špajze a miestností, kde chceme zamedziť prieniku hluku.

Pokiaľ na to nie je nejaký dôvod, neodporúčame ich hlavne na kúpeľne a WC, lebo zamedzujú prúdeniu vzduchu pri odsávaní. V praxi som videl dýhované dvere, ktoré javili po dvoch rokoch používania známky poškodenia orosovaním na kúpeľni s prahom. Zárubňa mala tesnenie, takže prakticky nedochádzalo k odvetraniu, čo spôsobovalo dlhodobo vysokú vlhkosť a následne lokálne poškodenia dýhy.

Prahy

Materiál

drevené prahy si môžete vybrať z dvoch drevín, buku alebo dubu. Líšia sa hlavne v kresbe dreva a taktiež v odtieni. Keďže prahy sa bežne moria, prírodný odtieň nie je až taký dôležitý. Prahy si môžete objednať bez povrchovej úpravy (sú lacnejšie), morené a lakované alebo ako dubové prahy s kefovaným povrchom (hlboké zárezy) a olejované. Do exteriéru sú vhodné hliníkové prahy, ale ak je to na miesto s prestrešením, dajú sa použiť aj dubové, nekefované a naolejované (ale nie sú to vyslovene prahy do vonkajšieho prostredia).

Rozmery

bežná hrúbka prahu je 20 mm. Pre drevené obložkové zárubne volíme šírku prahu rovnú šírke zárubnového stredu, pri kovových oblých zárubniach odporúčam šírku prahu po začiarok oblúku na zárubni. Pre vybraté rozmery kovových zárubní, držíme prahy v niekoľkých odtieňoch v našej predajni v Banskej Bystrici. Pokiaľ riešime atypický prah na zakrytie nerovnakých výšok podláh, dier po starých zárubniach a pod, je možné využiť šablónu na zadanie dopytu / objednávky pre netypové prahy, alebo je potrebná technická škica alebo výkres prahu. Ukážku výkresu si môžete pozrieť nižšie.

Montáž

pokiaľ je podklad rovný, odporúčame prilepiť drevený prah vhodným montážnym lepidlom. Je možné i nalepenie silikónom. Pri nerovnom podklade je potrebná montáž na skrutkami, resp. skúsený montážnici vedia lepiť prahy aj nízkorozťažnou PUR penou. Prah je na umývateľných podlahách potrebné na styku s podlahou vyspraviť silikónom proti vnikaniu vlhkosti. Vo všeobecnosti je prahy v exterieri vhodné veľmi mierne nakloniť od krídla, aby voda odtekala preč. Na funkčné (nie estetické) prahy je nutné lepiť tesnenie. V praxi sa ukázalo vhodnejšie používať samolepiace tesnenia. Pri použití tesnení do drážky, zvykne drážka po nejakej dobe prasknúť (napr. ak na prah stúpi stokilový chlap).

V identických odtieňoch si môžete objednať aj prechodové lišty z masívu, duba alebo buka. sú výhodné aj ako nábehové lišty pri ukončení plávajúcej podlahy a podobne.

nábehová lišta
Prechodová lišta z dreva

 

Okopové plechy

Okopové plechy slúžia na mechanickú ochranu veľmi namáhaných dverí, napr. proti nárazu invalidným vozíkom, škrabaniu psom, otváraniu kyvných dverí nohami či proti ostreku vodou.

Materiál - okopové plechy môžu byť z hliníkového, antikórového alebo mosadzného plechu. Hliníkové sa používajú len z cenových dôvodov, sú príliš mäkké. Najvhodnejší materiál na okopové plechy je antikór Ladí ku všetkým strieborným kovaniam. Jedinou nevýhodou je, že je veľmi tvrdý a ak chceme dodatočne navŕtať pri montáži dierku pre klinček, robí sa to ťašie. Mosadzný plech sa používa z dôvodu farebného ladenia k mosadzným či bronzovým kovaniam. Je lepší ako hliníkový, ale je náročnejší na údržbu a viac na ňom vidno poškodenia ako na antikóre.

Rozmery - je nutné si uvedomiť, že sú dvere bez polodrážky, ktoré majú obidve strany rovnako veľké (la ani to nemusí byť pravda, nakoľko niektoré dvere bez polodrážky majú boky robené do miernej šikminy, ktorú si bežný človek nevšimne). Dvere s polodrážkou majú každú stranu inak dlhú, preto ak chcete okopový plech len na jednu stranu, musíte si zmerať dĺžku a zadať ju. Pre obojstranné použitie a dvere s polodrážkou nájdete odporúčaný rozmer v cenníku, Obecne platí, že plech nesmie presahovať šírku dverí, lebo hrozí porezanie, Je vhodné, ak je o 1,5 až 2 mm zapustený na každej strane. Výška okopových plechov je obmedzená len dostupným polotovarom. Výšky v cennííku sú najčastejšie používané, ale môžu byť aj iné.

Montáž - pokiaľ je to možné, je vhodné prilepiť plechy obojstranne lepiacou páskou. Pokiaľ z nejakých dôvodov takéto nalepenie nestačí, treba plech v rohoch poistiť malími klinčekmi (je potrebné predvŕtať otovory, ab sa plech nezdeformoval.

Hlavná stránka

Ísť na začiatok stránky